چگونه کتاب منتشر کنیم

مراحل نشر کتاب

کتاب پس از آماده شدن، صفحه­ آرایی شده برای گرفتن شابک راهی خانه کتاب می­ شود (که البته ناشران این شابک را به تعداد از خانه کتاب دریافت کرده و در اختیار دارند). پس از اختصاص شابک، کتاب به کتابخانه ملی برای گرفتن فیپا فرستاده می­ شود که پس از دریافت فیپا که اطلاعات کامل کتاب در آن جمع شده کتاب به وزارت ارشاد برای دریافت مجوز چاپ فرستاده می­ شود تا مجوز چاپ برای کتاب صادر شود.

بعد از اتمام تمام مراحل کتاب آماده چاپ است و توسط ناشر برای لیتوگرافی، چاپ و صحافی فرستاده می­ شود. حالا کتاب شما آماده است. تمام این مراحل ممکن است بین ۱ ماه تا ۳ماه طول بکشد. بعد از نشر کتاب تعداد ۶ جلد (برای تیراژ۱۰۰۰) از کتاب ها برای مرحله اعلام وصول تحویل ارشاد شده و مراحل چاپ تکمیل می شود. پس از آماده شدن فایل کتاب، برای نشر کتاب ابتدا باید شابک گرفته شود. شابک شماره ی شناسه بین المللی یک کتاب است که توسط خانه کتاب ارائه می­ شود. این شماره شابک به تعداد در اختیار ناشران است.

پس از گرفتن شابک فایل کتاب به همراه شابک به کتابخانه ملی داده می­ شود تا فیپا صادر شود. فیپا در واقع همان شناسنامه کتاب در کتاب خانه ملی است. پس از صادر شدن فیپا توسط کتابخانه ملی فایل نهایی کتاب به صورت پی دی اف و ۱ نسخه از کتاب تحویل وزارت ارشاد برای صدور مجوز چاپ می شود. مراحل اداری کاملاً توسط ناشر انجام می شود و نویسنده دخالتی در این پروسه ندارد.

مدت زمان مراحل اداری نشر کتاب چقدر است؟؟؟

شابک که به تعداد در اختیار ناشر است . مدت زمان صدور فیپا معمولاً ۷ روز کاری است و مدت زمان صدور مجوز ارشاد بین ۱۰ روز تا ۶ ماه می باشد. کتاب های علمی معمولاً ۱۰روز، کتاب های شعر ۲ تا ۳ ماه، داستان و رمان ۲ تا ۴ ماه و کتاب های حوزه علوم انسانی بین ۱ماه تا ۴ ماه طول می کشد تا مجوز ارشاد صادر شود البته این زمان ها تقریبی است و در شرایط مختلف متفاوت است.

نشر کتاب در یک نگاه:

۱٫- تکمیل کتاب،ویرایش،تایپ و غلط گیری توسط نویسنده.

۲٫-عقد قرارداد (حضوری و یا غیرحضوری) با انتشارات و تحویل فایل به انتشارات.

۳٫- گرفتن شابک- فیپا و مجوز توسط انتشارات.

۴٫- آماده شدن طرح جلد توسط انتشارات و یا نویسنده.

۵٫- انتشار کتاب توسط انتشارات و تحویل

منبع: ویکی پدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *